بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن و کاربرد آن

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که پلی پروپیلن یا پلی اتیلن کدام یکمناسب تر است؟ باید پاسخ داد که مسئله مناسب بودن نیست، در حقیقت نکته اینجاست که کاربرد شما از این دو محصول چیست؟ وقصد تولید چه نوع محصولاتی را دارید؟
هر دو محصول، ماده‌ای پلیمری  و از خانواده پلاستیک ها و مورد استفاده در تولید کارتن پلاست هستند که معمولاً برای تولیدات با تیراژ بالا استفاده می‌شوند. البته انواع دیگری از مواد پلیمری مانند پی وی سی و… هستند که در مقایسه با پلی اتیلن و پلی‌پروپیلن، به علت قیمت بالاتر و تخصصی‌تر بودن، درمیزان کم تر استفاده می‌شوند.

گرانول پلی پروپیلن (PP) و گرانول پلی اتیلن (PE) در زمینه پلیمری مورد استفاده برای کالاهای مصرفی ، نسبت به پلی استایرن و پی وی سی بسیار پرطرفدارتر هستند. این دو ماده در رده پلیمرهای ترموپلاستیک و نیمه بلورین قرار دارند، که در صنایع مختلف به صورت فوق العاده زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله مفاهیم مهمی از تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن و همچنین سایر ویژگی‌های این دو ماده عنوان می‌شوند که دانش این نکات می‌تواند راهنمای مناسبی برای انتخاب یکی از این دوماده برای کسب و کار شما باشد.

مشخصات فیزیکی پلی اتیلن و پلی پروپیلن

 پلی اتیلن

پلی اتیلن یک ماده‌ پلیمری است که از مونومر اتیلن ساخته می‌شود. فرمول شیمیایی آن C2H4n) و نام مختصر آن PE است )پلی اتیلن به عنوان یکی از پرکاربردترین پلاستیک ها در سرتاسر جهان شناخته شده است. هر چند که همه کالاهای پلاستیکی از جنس PE نیستند.
پلی اتیلن ماده‌ای کاملا پایدار است که  خواصی مانند نقطه ذوب و رسانایی الکتریکی بسیار کم (عایق الکتریکی) و خاصیت کشسانی داراست. از این محصول در صنایع خودرو سازی و همچنین در صنایع بسته بندی مواد غذایی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریباً ۷۰ الی 75 درصد آن در بسته‌ بندی‌های غذایی، ظروف غذا، پالت و حتی جعبه و بطری استفاده می‌شود. پلی اتیلن در مقایسه با پلی پروپیلن انعطاف پذیرتر است و به سازنده امکان انتخاب بافت یا بافندگی را می‌دهد. این الیاف پلیمری رطوبت کمی داشته و در شرایط مرطوب و خشک مقاومت کششی نسبتا یکسانی از خود نشان می‌دهند.

انواع پلی اتیلن

پلی اتیلن به چندین مدل اصلی شناخته شده است:

۱- پلی اتیلن LDPE با چگالی کم (دامنه چگالی ۰.۹۴-۰.۹۱ گرم بر سانتی متر مکعب)

این پلی‌اتیلن به نسبت نرم است و برای تولید جعبه های نرم و ظروف، کیسه‌های پلاستیکی و ورق‌های بسته بندی از آن استفاده می‌شود.

پلی اتیلن LDPE

۲- پلی اتیلن خطی LLDPE با چگالی کم (محدوده چگالی ۰.۹۲۵ تا ۰.۹۱۵ گرم بر سانتی متر مکعب)

این ماده نسبت به LDPE در برابر ضربه به نسبت مقاوم‌ بوده و می‌تواند در ورق‌های با اشل نازک‌تر تولید شود LLDPE اگرچه در برابر شرایط محیطی مقاومت بیشتری دارد، اما پردازش آن‌ها دشوارتر است. کاربرد این محصول در تولید لایه‌های نازک ورق ، اسباب بازی ها‌، درب بطری های بسته بندی و قوطی، انواع سطل و در  کابل‌ها، سیم‌ها و لوله‌ها است.

 

پلی اتیلن LLDPE

۳-پلی اتیلن HDPE با چگالی بالا (دامنه چگالی ۰.۹۶۵ تا ۰.۹۴۱ گرم بر سانتی متر مکعب)

این ماده نسبت به نمونه‌های قبلی مقاوم تر و سخت‌تر است و در برابر شرایط محیطی کاملا مقاوم عمل می‌کند. از HDPE در تولید ظروف شیرخوراکی، ظروف شوینده، ظروف زباله، لوله‌های آب، پالت و جعبه استفاده می‌شود. یکی از نکات برجسته این محصول این است که خصوصیات مکانیکال خود را در دماهای پایین (زیر صفر درجه) حفظ می‌کند، لذا بدلیل داشتن این ویژگی ها ، از پلی اتیلن HDPE برای ذخیره سازی اقلام خوراکی در دماهای در دراز مدت استفاده می‌شود.

 

پلی اتیلن HDPE

۴- پلی اتیلن با تراکم چگالی متوسط ​​MDPE، پلی اتیلن متقاطع (PEX) و پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE)، از دیگر اشکال پلی اتیلن‌ها هستند.

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن (PP) پلیمری است که از پروپیلن مونومر ساخته می‌شود. این محصول یک ترموپلاستیک است که از نظر میزان تولید جهانی بعد از پلی‌اتیلن در مقام دوم قرار گرفته است. تولید صنعتی پلی پروپیلن با ماده اولیه پروپن آغاز می‌شود. متداول‌ترین روش برای ایجاد پلی پروپیلن جامد، عبور پروپن از بستر سیال پرشده از کاتالیزورهای جامد است که توسط فرآیند پلیمریزاسیون به صورت رشد زنجیره ای آغاز می‌شود. محصول بدست آمده‌ی این فرآیند پودر سفیدی است، که در ادامه پودر سفید را ذوب کرده و برای توزیع نهایی آن را به صورت گرانول (گلوله) روانه بازار می‌کنند.

پلی اتیلن برای اولین بار ۲۰ سال قبل از تولید پلی پروپیلن تولید شده بود، در حالی که توسعه پلی‌اتیلن کند و تقریباً در حالت سکون بود، پلی پروپیلن از پیشرفت و توجه بسیار زیادی بهره مند شد. در واقع دانشمندان به طور مداوم در حال یافتن خواص جدیدی در این ماده بودند و توانستند روش‌های تولید جدید این محصول را کشف کنند. پلی پروپیلن توانایی بسیار منحصر به فردی دارد. می تواند از طریق روش های مختلف تولید شود و در بسیاری از صنایع  مانند بسته بندی، قالب تزریق و فیبر مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی‌های خاص این محصول شامل شفافیت، مقاومت مکانیکی، سفتی، زمان کوتاه سیکل فرآیند تولید و ساخت محصولات دیواره نازک است که توانسته مزیت‌های آن را دوچندان کند.

پلی پروپیلن به دلیل ماهیت عایق الکتریکی، برای ساخت لوازم الکترونیکی بسیار مفید است. علاوه براین در صنعت بسته بندی،ساخت الیاف، فرش، طناب، لباس و اثاثیه یا لوازم داخلی بسیار ارزشمند است، همچنین صنعت خودرو و لوازم خانگی نیز ده درصد از این ترموپلاستیک را مصرف می کنند. با این حال، این محصول پلیمری در برابر حرارت مقاوم نیست و قابلیت اشتعال فوق العاده‌ای دارد.

 

پلی اتیلن یا پلی پروپیلن، کدام بیشتر استفاده می‌شود؟

به طور عمومی بیشتر شرکت‌ها در درجه اول از پلی اتیلن سنگین (HDPE) و انواع پلی پروپیلن (PP) برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. وقتی صحبت از پلاستیک HDPE و PP می شود ، شباهت های زیادی وجود دارد که باعث می شود، خریداران این دو ماده را با یکدیگر اشتباه بگیرند. لکن تصمیم گیری اشتباه بین پلاستیک های HDPE و PP می تواند منجر به تفاوت فاحشی در کیفیت محصولات نهایی شما شود. به همین دلیل ، درک آنچه که HDPE و PP را ازهم جدا می‌کند، و همچنین  شناخت مزایای ذاتی هر ماده می‌تواند برای کسب و کار شما مهم باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، در مقاله‌ای دیگر به طور کامل به بررسی مزایای هر دو ماده و تفاوت‌های خاص آن‌ها اشاره خواهد شد، تا در انتخاب مواد اولیه مناسب برای نیازهای تجاری خود دچار زیان و ضرر نشوید.

شباهت‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن

پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن دارای برخی خصوصیات مشترک، مانند عمر طولانی، کیفیت بالا و انعطاف پذیری هستند که این خصوصیات باعث شده تا در بیشتر بخش‌ها و صنایع  بعنوان ماده اولیه پلیمری پرکاربرد مورد استفاده قرار گیرند. همچنین هر دو از الیافی موسوم به الفین تشکیل شده‌اند، که در صورت ترکیب با مواد دیگر، مایعات روغنی را تولید می‌کنند.

تفاوت‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن

پلی پروپیلن بدلیل داشتن خواص خمیدگی، نرم شدن در برابر گرما و مقاومت در برابر ضربه، معمولاً در دمای بالاتر از صفر درجه سانتیگراد استفاده می‌شود و این مهم‌ترین تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن است.

در ادامه به طور کامل تفاوت‌های این دو ماده آورده شده است

 • پلی پروپیلن از مخلوط مونومرهای پروپیلن و پلی اتیلن از مخلوط مونومرهای اتیلن ساخته می شود.
 • پلی پروپیلن فرمول شیمیایی (C3H6)nو پلی اتیلن C2H4 است
 • پلی پروپیلن دومین کالای پلاستیکی مورد استفاده در جهان و پلی اتیلن کالای اول است.
 • پلی اتیلن دارای خصوصیات فیزیکی است که به آن اجازه می‌دهد تا در دماهای پایین قابل استفاده باشد. اما پلی پروپیلن این توانایی را ندارد و در دماهای بالاتر از آن استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن عایق الکتریکی خوبی است، اما به راحتی از نظر الکترواستاتیکی شارژ می‌شود (که می‌توان با افزودن گرافیت، کربن سیاه یا عوامل ضد استاتیک این پارامتر را کاهش داد). درمقابل پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن یک عایق الکتریکی بد است .
 • وزن پلی پروپیلن‌ها در مقایسه با پلی اتیلن‌ها سبک‌تر است.
 • پلی اتیلن در مقایسه با نقطه ذوب بالاتر پلی پروپیلن دارای نقطه ذوب کمتری است.
 • پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و حلالهای آلی مقاوم‌تر است.
 • پلی پروپیلن خالص، بدون خاصیت کششی است و به طور کلی سفت‌تر از پلی اتیلن است.
 • PP بسیار ارزان و PE بسیار گران است.
 • از پلی پروپیلن بیشتر در صنایع اتومبیل و بسته بندی ، لولا، لوازم خانگی و اسباب بازی، فرش، الیاف، کلاه، کاغذهای مصنوعی و غیره استفاده می‌شود و از پلی اتیلن در کیسه‌های پلاستیکی، ظروف غذا، بطری‌ها، فیلم‌ها، جعبه‌های مواد غذایی و غیره استفاده می‌شود

جمع بندی

وقتی صحبت از خرید PP و PE می‌شود بهتر است با شناخت و آگاهی از نوع کاربرد و محصول مورد نظر، دست به انتخاب و خرید این محصولات زده شود تا از متحمل شدن ضررهای اقتصادی ثانویه جلوگیری شود.
در مجموع، اگرچه پلی پروپیلن و پلی اتیلن دارای چند ویژگی فیزیکی هستند، ولی از نظر ماهیت و نحوه استفاده کاملاً متفاوت هستند. PP انعطاف پذیرتر و PE استحکام بیشتری دارد. PP نیز ماهیت کشسانی دارد اما PE پایدار است. با این حال درآخر هر دو محصول پلاستیکی به میزان سهم خود در بازار مهم و پرکاربرد هستند.

 

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *