بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
افزودنی ها در صنعت کارتن پلاست

افزودنی ها در صنعت کارتن پلاست

کارتن پلاست ورق پلاستیکی یا کارتنی است که از سه لایه باریک پلی پروپیلن ساخته می شود. به دلیل قرار گرفتن یک لایه چین دار و دندانی شکل پلاستیکی بین دو ورقه صاف، این محصول به ورق پلاستیکی دو جداره نیز معروف است. این محصول با نام های دیگری هم چون شیت پلاست، پلاست شیت، پلاست پک، هالوپرفیل شیت و کروگیت پلاستیک شیت نیز شناخته می شود.

در تولید گرانول های کامپوندی کارتن پلاست، افزودنی ها نقش بسیار مهمی در افزایش کیفیت گرانول کامپوند و ورق کارتن پلاست خواهند داشت در ادامه با این افزودنی ها آشنا خواهیم شد:

  • استئارات روی:

 استئارات روی( Zinc stearate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۱۱۷۸ است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر نرم سفید است.

استئارات روی پودری سفید رنگ میکرونیزه و آبگریز است که در خانواده صابون‌های روی قرار دارد . این ماده پر کاربرد صنعتی از واکنش اسیدهای چرب با ترکیبی از فلز روی حاصل می‌شود .استئارات روی به عنوان روان‌کننده صنعت پلیمر کاربرد دارد .

پلیمرها مولکول‌های بلند زنجیری هستند که در حرارت‌های بالای نقطه ذوب شان، ویسکوز و چسبنده می‌شوند. نیروهای اصطکاکی بین پلیمر-پلیمر، پلیمر-فلز، پلیمر-پرکننده (فیلر)، پرکننده-پرکننده و پرکننده-فلز حرکت کامپاند پلیمری را با مشکل مواجه می‌کند. در این میان روان‌کننده‌ها با کاهش ضریب اصطکاک سطوح در حال حرکت این مشکل را برطرف می‌کنند.

در میان روان‌کننده‌ها، استئارات روی zinc steararte یک افزودنی بسیار مهم در تولید و فرایند پلیمرها است. این ماده به عنوان روان‌کننده داخلی در پودرهای قالب ریزی و به عنوان روان‌کننده قالب و… استفاده می‌شود.

برای این منظور نکته پر اهمیت در مورد استئارات روی این است که عاری از روی به صورت فلز باشد زیرا فلز روی منجر به شکست پلیمر می‌شود.

صنایع تولید لاستیک از جمله صنعت‌های مهمی است که از لحاظ اقتصادی کمک قابل توجهی به اقتصاد کشور می­کند. جهت بهبود کاربردهای صنعتی مطالعات بسیاری بر روی لاستیک و مواد تشکیل دهنده آن صورت گرفته‌است.

لاستیک طبیعی یکی از مواد چندمنظوره ای است که به واسطه خواص منحصر به فرد فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی در تولید محصولات مختلف مانند لاستیک، تسمه نقاله، شلنگ و… کاربرد دارد.

از گذشته به‌طور معمول از اسید استئاریک و اکسید روی در پروسه حرارت دهی لاستیک استفاده می­شده‌است. این مواد در واقع به نوعی فعال کننده(activator) و شتاب دهنده (accelerator) فرایند به حساب می­ آیند. بر این اساس می­توان انتظار داشت که استئارات روی نیز بتواند نقشی مهم و اساسی در پروسه حرارت دهی لاستیک ایفا کند.

استئارات روی نمونه ای از صابون­های فلزی است، این ماده در آب و حلال­های قطبی مانند الکل نامحلول می­باشد. استئارات روی یکی قدرتمندترین عوامل روان‌کننده و رهایش از قالب به حساب می­آید که در تولید کامپاند کوپلیمر نساجی و کربنات کلسیم (یکی از مواد اولیه تولید ورق کارتن پلاست ) استفاده می شود.

نتایج حاصل از آزمایشاتی که توسط محققین انجام شده‌است این را نشان می­دهد که استئارات روی می­تواند به‌طور کامل جایگزین مواد متداول (اسید استئاریک و اکسید روی) در صنعت فرآوری لاستیک شود. استئارات روی در حضور یا عدم حضور مواد پرکننده خواص بسیار خوبی را از خود نشان می­دهد.

برخی از کاربردهای استئارات روی :

عامل روان‌کننده خارجی در صنایع پلاستیک و پلیمر

عامل مات‌کننده انواع پلاستیک و پلیمر

عامل دیسپرس، آزادکننده و پخش‌کننده رنگ در انواع مستر بچ

عامل سنباده خوری در سیلر

اسامی مشابه استئارات روی zinc octadecanoate – zinc salt – zinc stearate

  • وایت اویل

وایت اویل یک روغن فاقد رنگ و بو بوده که از پالایش روغن پایه‏ های پارافینی حاصل می ‏شود. وایت اویل در صنایعی که به روانکارهایی با درجه رنگ روشن نیاز است مانند صنایع نساجی، ریسندگی و روانکاری ماشین های صنعتی به کار می رود.

وایت اویل روغن پایه ی معدنی بدون رنگ، بیمزه و بیبو که به وسیله ی فرآیند‌های هیدروژن خالص شده تا مقدار آروماتیک‌ها در آن کاهش یابد، این روغن با کیفیت بسیار خوبی پالایش شده و دارای پایداری شیمیایی بالایی میباشد.

  • مواد آنتی یووی

با توجه به اينکه پلیمرها در برابر نور خورشید ضعیف می باشند، استفاده از پایدار کننده ها در برابر اشعه UV نور خورشید جهت افزایش عمر محصول و جلوگیری از تغییر رنگ محصول توصیه میگردد.

مستربچ های آنتی یو وی بنا بر نیاز های مختلف صنایع پلیمری به طور اختصاصی و مجزا تولید می شوند که هزینه زیاد تری بر دوش مصرف کننده اعمال نشود و در عین حال نهایت خواص مورد نیاز را تامین کند.

این مستربچ ها علاوه بر صنعت کارتن پلاست  در فيلمهاي نازک پلیمر ( مالچ های کشاورزی و …)– فیلمهای معمولی و ضخیم (صنعتی و تبلیغاتی و …) – فیلمهای کشاورزی و گلخانه ای – قطعات خودرو– گوني و جامبو و کارتن پلاست – الیاف – تزریقی PP – PE و لوله هاي PP – PEاستفاده می شوند.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *