بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
ویژگی های کارتن پلاست

ویژگی های کارتن پلاست و عوامل تاثیرگذار در قیمت آن

ویژگی های کارتن پلاست و عوامل تاثیرگذار در قیمت آن

  ویژگی های کارتن پلاست و عوامل تاثیرگذار در قیمت آن

ویژگی اصلی کارتن پلاست در مقایسه با کارتن های معمولی جذب رطوبت نزدیک به صفر و گرید مناسبی جهت تماس مستقیم  با مواد غذایی می باشد. محصول جایگزین با کارتن پلاست در محل هایی با رطوبت بسیار بالا یا محصولات همراه با آب فقط جعبه های سلولزی سلفون شده یا چوبی می باشد، که مورد اول در بسیاری از موارد فاقد استحکام کافی و مورد دوم مقرون به صرفه نیست. کارتن سلولزی کروگیت دار به دلیل احتمال مرطوب شده فلوت حتی در حالتی که لایه رو و زیرین آن سلفون شده باشد نیز کارایی لازم را ندارد. در صورتیکه رطوبت نسبی محل یا محصول کمتر باشد، جعبه یا کارتن سلفون شده می تواند جایگزینی برای کارتن پلاست باشد، اما به دلیل بازیافت سخت تر محصول نسبت به کارتن پلاست، این جایگزینی توصیه نمی شود. از لحاظ تماس با مواد غذایی، در سایز های کوچک استفاده از جعبه های مقوایی مناسب است ولی استفاده از کارتنهایی با کاغذ فود گرید  از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.

به طور خلاصه می توان مزایای استفاده از کارتن پلاست نسبت به سایر محصولات جایگزین را در آیتم های زیر جمعبندی کرد:

 • سبک

با توجه به ساختار کارتن پلاست این محصول دارای وزن کمی می باشد . بطوریکه وزن آن نسبت به شیشه یک ششم و نسبت به آکرلیک یک سوم می باشد . این ویژگی منحصر به فرد باعث شده که از ورق و رول کارتن پلاست امروزه در صنایع مختلف کاربرد بسیاری داشته باشد.

 • انعطاف پذیری

قابلیت انعطاف پذیری کارتن پلاست بدلیل سبکی و همین طور استفاده از مواد اولیه پل پروپیلن در ساختار محصول است که باعث می شود تا ورق ها و رول ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته باشند و هم در جهت طولی و عرضی بتوان آنرا قوس داد ولی برای جلوگیری از خمیدگی های فلوت بهتر است در جهت طولی خمش داده شود.

 • انواع رنگ های مختلف

یکی دیگر از ویژگهای کارتن پلاست طیف رنگی گسترده اش می باشد . این تنوع رنگی حاصل استفاده از مستربچ های رنگی در حین تولید این محصول می باشد.

 • تحمل فشار بالا

اگر به شکل ساختار کارتن پلاست دقت نمایید به وضوح میتوان وجود ستونهایی را مشاهده کرد که ورقه بالایی و پایین را به هم متصل کرده است. تعداد بالای این ستونها در واحد سطح و همین طور نزدیکی آنها به یکدیگر باعث این شده است که ورق پلاست نسبت به فشار های وارده خارجی مقاومت بالایی داشته باشد و همین امر باعث شده است جعبه ها و بسته بندی های شیت پلاست در برابر تنش های خارجی مقاومت خوبی داشته باشند .

 • قابل شستشو

تقریبا تمامی محصولات پایه پلیمری قابلیت شستشو دارند و کارتن پلاست نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد. به راحتی میتوان این محصول را با آب و مواد شوینده تمیز نمود و هیچ تاثیر زیان باری روی آن نخواهد داشت.

 • غیر سمی

در تولید کارتن پلاست هیچ گونه مواد سمی بکار نرفته است و این ورقها بر سلامتی انسان هیچ گونه خطری ندارند .

 • بدون بو

مصرف کنندگان مواد پلاستیکی حساسیت فراوانی به بوی نامطبوع آن دارند، از آنجا که در تولید کارتن پلاست از مواد اولیه نو و با کیفیت استفاده می شود، این محصول علاوه بر عاری بودن از هر نوع بو، کاملا بهداشتی نیز می باشند.

 • قابلیت چاپ

چاپ کارتن پلاست یکی از دلایل محبوبیت این محصول در بین مصرف کنندگان می باشد . بدلیل سطح صاف و صیقلی بودن سطح کارتن پلاست،  براحتی می توان بر روی ورق پلاست عملیات چاپ را انجام داد . چاپ به روش سیلک اسکرین و دیجیتال، روش های مناسبی جهت انجام چاپ روی کارتن پلاست می باشد. برای ایجاد چاپ با کیفیت بالاتر،  با استفاده از جرقه های الکترواستاتیکی موسوم به کرونا، خلل و فرج در سایز میکرونی روی شیت کارتن پلاست انجام می شود.

 • قابلیت برش آسان

با توجه به اینکه کارتن پلاست داری استحکام و دوام مناسب می باشد ولی با این حال بر خلاف تصور براحتی قابلیت برش را دارد و می توان ورقها و رول های کارتن پلاست را به راحتی با یک تیغه برش داد و به شکل و طرح مطلوب خود در آورد .کارتن پلاست در عین استحکام و دوام مناسب، از قابلیت برش مناسبی برخوردار است. این محصول به شکل دستی با یک کاتر براحتی بریده می شود. در کارخانه برای ایجاد برش و خط تای دقیق تر از دایکات های تمام اتوماتیک  فکی یا فلات  استفاده می شود.

– حفظ انعطاف اولیه

همانطور که در بالا نیز اشاره شد کارتن پلاست از انعطاف پذیری بالایی هنگام تولید برخوردار است و همین انعطاف پذیری در این محصول تا زمانیکه در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگرفته از بین نخواهد رفت و نرمی خود را بطور کامل همچون گذشته حفظ خواهد کرد.

 • مقاوم در برابر اشتعال

کارتن پلاست در برابر شعله از خود مقاومت نشان می دهد و معمولا به جای آتش گیری ذوب می شود، ولی در فضاهایی با ریسک آتشسوزی بالا، پیشنهاد می شود از مواد آنتی فایر بعنوان افزودنی در تولید شیت استفاده شود.

 • مقاومت در برابر ضربه و له شدن

پلی پروپیلن از نوع کوپو، مقاومت ضربه بالایی دارد، لذا کارتن پلاست که تقریبا 50%  از هر کیلو شیت از جنس کوپلیمر است دارای مقاومت مناسبی در برابر ضربه می باشد.

 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی

تقریبا اکثر محصولات تولید شده از مواد پلی پروپیلنی در برابر مواد شیمیایی مقاومت ایده آلی دارند و کارتن پلاست نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 • عایق گرما

کارتن پلاست بدلیل ساختار H شکل خود مانع از هدر رفت گرما یا سرمای محیط می شود و می توان از آن به عنوان عایق استفاده کرد از این رو در صنعت ساختمانی این محصول کاربرد فراوانی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارد.

 • عایق رطوبت

کارتن پلاست کاملا مانع از عبور آب و رطوبت از خود می شود. لذا در گلخانه ها، استخر ها ومواردی از این دست کاربرد فراوانی دارد.

 • عایق صوت

به دلیل ساختار شبکه ای این محصول و وجود هوا در داخل صفحات آن علاوه بر عایق دمایی، می توان از آن به عنوان عایق صدا بهره گرفت و برای ایزوله کردن صدای محیط از این کارتنهای پلاستیکی استفاده کرد.

 • عایق UV

بنا به سفارش مشتری مواد مخصوصی در تولید این محصول به کار گرفته می شود که از عبور اشعه ماوراء بنفش خورشید جلوگیری کرده و مقاومت این محصول را در مقابل نور آفتاب به مقدار زیادی افزایش می دهد.

 • قابل بازیافت

این محصول کاملا قابل بازیافت و استفاده مجدد می باشد و به محیط زیست هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند.

 • دارای استاندارد جهانی

(FDA سازمان غذا و دارو ایالات متحده) ایمنی استفاده از بسته بندی جنس پلی پروپلین گرید اصلی و نو برای بسته بندی محصولات غذایی را تائید کرده است.

 • شفافیت

یکی دیگر از ویژگیهای محصولات کارتن پلاست این است که می توان با افزودن مستربچ هسته زا شفافیت پلی پروپیلن را از طریق سازمان دهی مولکولی در حین فرآیند افزایش داد و امکان تامین درخواست مشتریان مبنی بر ورق های شفاف رنگی می باشند را فراهم آورد.

 • آنتی استاتیک

یکی دیگر از ویژگیهایی که می توان در تولید کارتن پلاست به درخواست مشتری فراهم نماییم تولید محصولی با خاصیت آنتی استاتیک برای جلوگیری از ایجاد الکترسیته ساکن و جذب گرد و غبار در سطح محصول می باشد.

   عمده ترین عامل تعیین کننده قیمت محصول تولیدی هزینه خرید مواد اولیه می باشد . در محاسباتی که در طرح انجام گردیده نشان داده شده است که در حدود 70 درصد هزینه های متغیر تولید مربوط به قیمت خرید مواد می باشد که این موضوع حاکی از وابستگی شدید قیمت فروش محصول به قیمت مواد اولیه است .

تولید مواد پلیمری در ایران به دلیل ماهیت تولید در پتروشیمی نسبت به زمان به صورت سینوسی می باشد. لذا قیمت آن نیز وابسته به میزان عرضه و تقاضا متغیر است. این مواد در بورس عرضه می شود ولی در بازار آزاد نیز با قیمتی حدود 21 درصد بالاتر به فروش می رسد.

    قیمت پلی پروپیلن تاکنون نوسانات شدیدی داشته که بالطبع باعث نوسانات قیمت کارتن پلاست در داخل کشور گردیده است. پلی پروپیلن در دهه های گذشته با قیمت نسبتا پایین بین واحدهای مصرف کننده توزیع می گردید که قیمت کارتن پلاست نیز بالطبع  در آن زمان نیز در محدوده معین و منطقی تری  قرار می گرفت. بررسی ها نشان می دهد قیمت متوسط خرید از بورس پلی پروپیلن شیمیایی در شش ماهه اول 1401 نسبت به مدت مشابه در سال 1400 پنجاه و پنج درصد افزایش داشته است. این موضوع لزوم توجه به کاهش هزینه های سربار و بازار سازی جدید برای محصولات صادراتی را نمایان می کند.

 

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *