بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
بررسی چاپ و مراحل پیش از چاپ

فهرست مطالب

مقدمه بررسی چاپ و مراحل پیش از چاپ

چاپ، یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین فنون تکثیر اطلاعات در تاریخ بشر بوده است. از زمانی که نخستین انسان‌ها نیاز به انتقال دانش و اطلاعات داشتند، به دنبال روش‌هایی برای ثبت و اشاعه این اطلاعات بودند. چاپ، به عنوان یک فنون تکثیر مکانیکی، این امکان را فراهم کرد که متون، تصاویر، و اطلاعات مختلف به صورت گسترده‌تری منتشر شوند.

در این مقاله، به تاریخچه چاپ از اوایل نسخه‌های دستی گرفته تا زمان تغییرات جدید در فرآیند چاپ و تکنولوژی رسانه می‌پردازیم. همچنین، مراحل مهمی که در پیش از انتشار یک کتاب یا نشریه انجام می‌شوند، به دقت بررسی می‌شوند. از تحویل گرفتن اثر تا حروف چینی، همه این مراحل تاثیرگذار در کیفیت و دقت نسخه چاپی نهایی هستند.

در این متن، مراحل پیش از چاپ که به تهیه و آماده‌سازی اثر قبل از ورود به فرآیند چاپ اختصاص دارد، به تفصیل بررسی خواهد شد. از تحویل اثر به چاپخانه تا اصلاح خبر چاپی و آماده‌سازی نمونه‌های چاپی، همه این مراحل اساسی در تولید یک اثر چاپی حیاتی هستند.

چاپ و مراحل پیش از چاپ

چاپ عمل مکانیکی تکثیر است و به فن و صنعت تکثیر صورت و نقوش، حروف، خطوط، تصاویر و نظایر آن بر کاغذ، پارچه، شیشه فلز، پلاستیک، چوب و غیره گفته می شود.

نخستین نمونه های چاپی در تاریخ بشر، انتقال نقش با کمک مهر یا چوب حکاکی شده روی سنگ، چوب یا کاغذ بوده است. این ابزارهای مکانیکی کلمات یا نقشها را تکثیر و منتقل می کرده اند. این کار نخستین بار در چین اتفاق افتاده است. چاپ، یکی از مهمترین و اساسی ترین شیوه های نگهداری انتقال و اشاعه اطلاعات در تاریخ بشر بوده است. این شیوه از زمان اختراع حروف متحرک گوتنبرگ شتاب فوق العاده ای یافته است. مک لوهان فیلسوف کانادایی (وفات (۱۹۷۸) سیر تحول ارتباطات انسانی را به سه دوره یا کهکشان تقسیم کرده است. کهکشان اول، که کهکشان شفاهی بوده و از آغاز تاریخ بشریت تا ۱۴۵۳ میلادی (۸۳۲ شمسی) ادامه داشته است. این دوره، دوران پیش از اختراع چاپ بوده است. گرچه فرهنگ نوشتاری به صورت نسخه های خطی و استنساخ وجود داشته اما موقعیت ایران در کهکشان اول بسیار پیش تر از زمان بوده است به طوری که در شهرری کتابخانه ای با ۱۱۷ هزار جلد کتاب خطی وجود داشته است. کهکشان دوم، کهکشان گوتنبرگ بوده و مسافران این کهکشان ۳۸۰ سال در آن مانده اند دنیای این دوره خطوط مستقیم و پشت سرهم بوده است. انسان کهکشان گوتنبرگ تمام هنرها و علوم، ریاضیات و فیزیک، نقاشی و شعر را اشاعه داده به یکباره همه زندگی اش تحت الشعاع این اختراع قرار گرفته است. به طوری که توانست تحت تأثیر این اختراع و دستیابی به دانش بیشتر، رسانه هایی مانند رادیو و تلویزیون را نیز اختراع کند.

کهکشان سوم لندن کهکشان مارکنی بوده است که ساکنانش را در کنار رادیو نشاند. رادیو نیز مانند ،کتاب یک وسیله ارتباطی مؤثر بوده که در سال ۱۸۹۵ میلادی اختراع شده است نخستین فرستنده رادیویی جهان به سال ۱۹۲۰ میلادی در به کار افتاد و بعدها بشر تلویزیون را اختراع کرد. بشر از زمانی با شتاب بیشتر متحول شده که در نیمه دوم قرن بیستم به دنیای دیجیتال و سپس به ارتباطات برون مرزی و شبکههای جهان گستر راه یافت. با این تحولات، شیوه کار چاپ تغییر بسیار کرد و چاپ از نوع کاغذی به الکترونیکی تغییر یافت.

به تدریج، کتابخانه های دارای قفسه های تو در تو و پر از کتاب های چاپی، جای خود را به کتابخانه های نیمه دیجیتالی دادند فضای کتابخانه ها و تعداد قفسه های آنها کاهش یافت. چه بسا چندین منبع که در یک دیسک فشرده نوری کوچک جای گرفته و یا حتی کتابخانه هایی که به طور کلی خود را از قید قفسه و کتاب رها کرده و بدون کاغذ شده اند. بدین ترتیب معنای چاپ و نشر، فرآیندها، ابزارها و شیوه های پیوسته شکل جدید و سیستمی نوین پیدا می کند. کتاب های چاپی را نمیتوان کنار گذاشت و آنچه امروزه درباره چاپ صحبت می شود، تاریخچه ای است که اصل آن عمل تکثیر است اما شکل و شیوه های آن تغییر یافته است مراحل پیش از چاپ عبارت است از:

 

مراحل پیش از چاپ

الف) تحویل گرفتن اثر

یک اثر برای این که به مرحلـه فنـی چـاپ برسد، باید مراحل نهایی را در مؤسسه انتشاراتی طی کند. پس از آن که اثر دست نوشته، مراحل نشر را طی کرد و آماده چاپ شد ناشر آن را به چاپخانه و چاپگر تحویل می دهد. چاپخانه محلی است که کتاب یا نشریات در آنجا به چاپ می.رسد چاپگر پس از تحویل گرفتن دست نوشته از ناشر که اصطلاحاً به آن “خبر چاپی” یا نسخه اورژینال می گویند، بر اساس یک قرارداد متن را به چاپ میرساند چنان که در فصل چهار گفته شد گاهی ناشر یک چاپگر و توزیع کرو یا چاپگر و کتاب فروش یا مجموعه ای از آنهاست، اما منظور از چاپگر شخصی است که مسئول چاپ است و با ناشر و کتاب فروش متفاوت است وظیفه چاپگر انجام دادن مراحل چاپ از زمان تحویل دست نوشته تا مرحله توزیع و فروش است در واقع چاپگر حلقه رابط میان ناشر و توزیع کننده کتاب است .

 

ب) اصلاح خبر چاپی (اورژینال)

خبر چاپی با ماشین تحریر یا دستگاه رایانه ماشین می شود. در نسخه اولیه معمولاً فواصل میان سطرها دوبرابر دارای طول یکسان و حاشیه ای پهن است و روی یک طرف کاغذ تایپ میشود. هویت خبر مانند عنوان تکرار و شماره گذاری صفحه ها یا سایر اطلاعات مفید باید در بالای همه صفحات نوشته خبر فقط شود.

در این مرحله، نخستین نسخه ماشین شده که ممکن است اشتباه هایی داشته باشد، آماده میشود، آن گاه نمونه خوان یا ویراستار اشتباه های اثر را اصلاح می کند.

اصلاحات باید در بالای سطر و با نوشت افزاری رنگی نوشته شوند. اصلاحات باید روی متن یا در حاشيه البته با علائم مخصوص انجام می شود. اصلاحات نباید در صفحه یا کاغذی دیگر نوشته شوند.

ج) آماده سازی پیش از چاپ

در مرحله تولید فنی ناشر اثر را حروف نگاری صفحه آرایی و طراحی می کند. بعضی از ناشران غیر حرفه ای این امکانات را ندارند این گونه ناشران تعیین اندازه، درشتی و ریزی، سیاهی و نازکی حروف، اندازه صفحات، طول سطرها، فاصله میان سطرها، محل شكلها جداول و نمودارها را به عهده حروف چین می گذارند.

د) حروف چینی

در مرحله حروف چینی، حروف را بر مبنای متنی که برای چاپ آماده سازی شده است مرتب میکنند حروف چین کسی است که کنار هم قرار گرفتن حروف را برنامه ریزی میکند کلمه “حروف چین” یا “حروف چینی” از زمانی متداول شده است که فردی حروف فلزی را با مهارت در کنار هم میچیند و کلمات و حروف و سطور را مرتب میکرد با اختراع رایانه ها این امر بسیار متحول شده و به اشکال گوناگون انجام میگیرد انواع حروف عبارت است از:

  • حروف چینی گارسه ای
  • حروف چینی با ماشینهای سطرچین حروف چینی با ماشینهای تک ریز
  • حروف چینی با ماشینهای تحریر
  • حروف چینی با روش نور و با رایانه

در زمانهای پیشین قالب حروف را با آلیاژی از فلزات سنگین درست می کردند و آنها را در ماشینهای حروف ریزی قرار میدادند و با سرب مذاب پر می کردند. محل اجتماع حروف را “گارسه” گفتند که حروف درست شده را در آن قرار میدادند گارسه جعبه چوبی مستطیل شکل کم عمقـی اسـت کـه بـه شبکه های کوچکی تقسیم بندی شده و الفبای حروف چاپی به ترتیب خاصی در این شبکه ها قرار داده میشوند و برای حروف چینی دستی از آن استفاده می گردد.

پس از حروف چینی به روش دستی این کار با ماشینهای گوناگون انجام شد. امروزه با اختراع رایانه حروف چینی با نرم افزارهای رایانه ای انجام می شود. در این گونه نرم افزارها اندازه های حروف صفحه بندی جدول بندی، اندازه سطرها و کارهایی مانند آنها با رایانه برنامه ریزی می.شود اندازه کلیه حروف چاپ با پونت تعیین میشود، مثلاً ۱۰ پونت ۲۴ پونت ۱۶ پونت و غیره پونت حروف چاپی برای حروف چینی دستی یا ماشینی در اندازه های ۴ تا ۱۴۴ پونت ساخته شده اند.

برای اندازه گیری طولی حروف چاپی از پایکا استفاده می کنند. یک پایکا ۱۲ پونت است و یک اینچ ۶ پایکا است. مثلاً اگر روی ماکتی نوشته شود ۲۶ × ۲۰ پایکا یعنی صفحه یا فرم بندی باید به عرض ۲۰ و طول ۲۶ پایکا باشد.

متنی را که در مرحله حروف چینی آماده شده است نمونه یا نمونه چاپی می گویند. نمونه چاپی با نسخه دست نویس مقایسه میشود و غلط های نسخه حروف چینی شده علامت گذاری میشوند علائم بر مبنای نشانه هایی است که قبلاً آن را ناشر ویراستاران و نمونه خوانها به صورت قراردادی پذیرفته اند.

نخستین نمونه حروف چینی شده ای را که نمونه خوان چاپخانه آن را برای غلط گیری میخواند نمونه اول میگویند نمونه تصحیح شده را برای بررسی در اختیار پدیدآور میگذارند و به آن “نمونه پدیدآور” می گویند. در بعضی از چاپخانه ها نمونه خوان وجود دارد و نمونه های چاپی را برای غلط گیری می خواند و غلط های آن را اصلاح میکند. گاهی نیز یکی از نسخه اصلی را بلند میخواند تـا نمونه خوان تصحیح کند. نمونه خوانی مرحله ای بسیار مهم است، زیرا در ایــن مرحله است که اشتباه های متن حروف چینی شده برطرف میشود تا بدون غلط دست خواننده برسد. در این مرحله گاهی علاوه بر غلط گیری، از نظر سایر جنبه ها نیز، اثر بازبینی میشود.

جمع‌بندی

در این مقاله، به تاریخچه و مراحل پیش از چاپ پرداختیم و نشان دادیم که چاپ یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین روش‌های تکثیر و انتشار اطلاعات در تاریخ بشر بوده است. از نخستین نمونه‌های چاپی در چین تا تحولات جدید در فناوری انتشار و چاپ الکترونیکی، این روند تحولات چشمگیری را تجربه کرده است.

مراحل پیش از چاپ نیز بسیار حیاتی هستند. از تحویل اثر تا حروف چینی، هر مرحله نقش مهمی در تضمین کیفیت و دقت نسخه چاپی دارد. اصلاحات، تصحیح‌ها و نمونه‌خوانی‌های دقیق به تولید کتب و نشریات با کیفیت و بدون اشتباه کمک می‌کنند.

با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات در روش‌ها و وسایل چاپ ایجاد شده و مفهوم چاپ نیز تغییراتی بزرگ را تجربه کرده است. از کتاب‌های چاپی به کتابخانه‌های دیجیتالی و روش‌های الکترونیکی، جهان انتشار و انتقال اطلاعات به شکل‌های جدیدی تغییر یافته است.

در نهایت، می‌توان گفت که چاپ، یکی از ابزارهای قدرتمند برای نگهداری، انتقال، و اشاعه اطلاعات در تاریخ بشر بوده و با تغییرات مداوم در فناوری و روش‌ها، همچنان نقش مهمی در جامعه امروزی ایفا می‌کند.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *